Apple

Yeni Tasarımıyla 14 inç MacBook Pro Duyuruldu

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlayan Apple silikona geçiş sürecinin yeni üyelerinin tanıtıldığı Apple Etkinliği, sona erdi. Etkinlikte tanıtılan yeni MacBook Pro modeli ise daha şimdiden dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

Sahip olduğu iki farklı çip seçeneği, yenilenen tasarımı ve kullanıcıları mutlu edecek birçok detayı ile ilgi odağı olan modelin Türkiye fiyatları da açıklanmış durumda.

Bekleyiş Sona Erdi: AirPods 3. Nesil Tüm Detaylarıyla Tanıtıldı
Detayları Keşfedin

İki Farklı Çip Seçeneği ile 14 inç MacBook Pro

”Güç, iki, bir.” sloganı ile gerçekleşen etkinliğin gözdelerinden biri olan yeni 14 inç MacBook Pro, donanım anlamında büyük güncellemeler ile birlikte geliyor. Bu yıl tanıtılan M1 Pro ve M1 Max olmak üzere iki farklı çip arasında seçim yapmak mümkün.

M1 Pro çipi, başlangıç modellerine gücünü veriyorken çok daha profesyonel işlemleri gerçekleştirebilen bir Mac’e sahip olmak isteyenler ise M1 Max çipini seçebiliyor. M1 Pro’ya göre çekirdek sayısını iki katına çıkartan M1 Max çipi, geliştiriciler ve 3D sanatçıların işlemleri çok daha fazla işlemi çok daha fazla hızlı tamamlayabilmesini sağlıyor.

Apple’ın aktardığı bilgilere göreyse yeni model, dünyanın en iyi dizüstü bilgisayar ekranına sahip. mini LED teknolojisini merkezine alan Liquid Retina XDR ekran aynı zamanda Apple ProMotion sistemini de destekliyor. Bu sayede 14 inç boyutundaki ekranın tazeleme hızı 120Hz’a kadar arttırılabiliyor.

Ekran çerçeveleri 3.5 milimetreye kadar inceltilmiş durumdayken üst kısımda ise bizleri bir çentik karşılamakta. Yeni nesil iPhone modellerinden alışık olduğumuz çentik, arkasında 1080p FaceTime HD kamera barındırmakta. Bir önceki nesilde ise bu kamera 720p olarak karşımıza çıkmaktaydı.

Çift fan ile birlikte gelen 14 inç MacBook Pro, kullanıcıların uzun zamandır beklediği çoklu giriş sistemleri ile donatılmış durumda. USB-C/Thunderbolt 4 girişleri başlangıç modelinde dahi 4 adetken aynı zamanda HDMI ve SD kart girişleri de yeni aygıtta mevcut.

Yeni giriş sistemleri aynı zamanda modelin kalınlığını da arttırmakta. Bir önceki nesile göre birkaç milimetre daha kalın hale gelen Mac, tüm bunlara ek olarak Apple tarihine göz kırpan bir şarj teknolojisiyle geliyor.

Eski Mac modellerinde karşımıza çıkan ve mıknatıslı sistemi ile kolayca aygıtları şarj edebilen MagSafe, MacBook Pro için güncellenmiş bir biçimde geri dönüyor. MagSafe geri dönerken MacBook Pro modelleri ile özdeşleşen Touch Bar ise kaldırılmış durumda.

Touch Bar’ın kaldırılması ise çok daha büyük tuşların gelişini mümkün kılıyor. Bu sayede çok daha rahat bir yazma deneyimi yaşamak da mümkün. Tüm bunların haricinde yeni modellerin Türkiye fiyatları da açıklandı.

Şu andan itibaren ön siparişe açılan 14 inç MacBook Pro’nun M1 Pro’dan güç alan başlangıç modeli 23.499 TL’lik bir satış etiketine sahip. Aynı zamanda modellerin kutu içeriğinde 67W gücünde bir şarj adaptörü de bulunuyor.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler