wifi
Dijital Yaşam

Wi-Fi 6 Teknolojisi Yaygınlaşmaya Devam Ediyor!

Yeni teknoloji sayesinde cihazlara verilen yanıt süreleri eskiye oranla daha da kısaldı. Özellikle dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar, daha fazla bant genişliği gerektiren uygulama, oyun ve video kullanımları nedeniyle yüksek hızlı internet ihtiyacını artırdı ancak Wi-Fi 6 ile bu sorun artık çözüme kavuştu.

Wi-Fi 6 Nedir?

Temel olarak internet bağlantınızın gecikmesini azaltacak olan yeni nesil Wi-Fi teknolojisi, cihazlar arası iletişimi hızlandıracak. Yeni nesil Wi-Fi teknolojisi, eskisine oranla yaklaşık iki buçuk kat daha yüksek hız imkanı sunuyor. Eski nesildeki bağlantılarda en yüksek hız standardı 3.5 Gbps iken, yeni nesil Wi-Fi teknolojisinde ise bu hız 9.6 Gbps oldu. Bu hızlar teorik olarak belirlenmiş olsa da, günlük hayatınızda 3.5 Gbps hıza ulaşabilmeniz dış faktörlerden dolayı mümkün değil. Dolayısıyla hız, her bir cihaza bölünerek gidiyor. Bu nedenle ortalama hızın artması, her bir cihazın alabileceği hız limitinin artması anlamına geliyor. Türkiye’de 2019 yılında yapılan araştırmaya göre olan indirme hızı ortalama 20 Mbps olarak göze çarpıyor.

Wi-Fi 6 Yeni Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Wi-Fi 6 ile cihazların modem iletişimi hızlandı, bu nedenle akıllı nesnelerin kendi aralarındaki iletişim hızları yükselecek ve daha verimli iletişim sağlanacak. Nesnelerin İnterneti açısından bakıldığında cihazlara verilen yanıt sürelerinin azalması nedeniyle, akıllı nesnelerin sayıları ve kullanım alanları artacak gibi gözüküyor. Ayrıca Wi-Fi 5 teknolojisine oranla daha kararlı bağlantılara sahip olması nedeniyle cihazlar modemlere uzak noktalarda olsalar da güç tüketimi konusunda sorun yaşamayacaklar.

Wi-Fi 6

Hedefi uyandırma özelliği sayesinde, bağlı olan bir cihazın sürekli Wi-Fi bağlantısı kurarak iletişimi zayıflatmasının önüne geçilecek. Örneğin sadece sabah çalışması gereken bir akıllı cihaz, modem tarafından uyarılarak bağlantı kuracak ve görevini yerine getirdikten sonra bağlantısına uyku modunda güç tasarrufu yaparak devam edecek. Bu şekilde modemler diğer cihazların taleplerine daha hızlı yanıt verebilecek. Hem modemler hem de cihazlar güç tasarrufu sağlayarak bataryayı koruyacak.

Kalabalık nüfusun bulunduğu ortamlarda yoğun ihtiyacı karşılamak amacıyla üretilen yeni nesil Wi-Fi teknolojisi ilk olarak konser alanları, stadyumlar, meydanlar, büyük şirketler ve miting alanları gibi yerlerde kullanılmaya başlandı. Wi-Fi 5 ve önceki nesil sistemlerde modemler, cihazlara aynı anda yanıt vermek yerine talepleri sırayla yanıtlıyordu. Yeni nesil Wi-Fi teknolojisi destekli modemler, aynı anda birden fazla cihaza yanıt verebilecek. Böylece yeni sistem sayesinde kalabalık ortamlardaki taleplere aynı anda yanıt veriyor ve sıra bekleme olmadığı için internet yavaşlığı ortadan kalkıyor.

Wi-Fi 6, 2019 yılında kullanılmaya başlansa da henüz tam olarak yaygınlaşmış sayılmaz. Yeni nesil Wi-Fi sistemini destekleyen modemlerin yüksek maliyetleri nedeniyle, teknolojinin herkes tarafından kullanılabilmesi yakın zamanda mümkün gözükmüyor. Ancak bu teknolojiyi kullanan modemlerin fiyatlarının düşmesi, kullanım oranlarını artmaya devam ediyor. Evlerdeki modemlerin, yeni nesil Wi-Fi destekli modemler ile değiştirilmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor. Zira fiyatlar her ne kadar düşüşe geçmiş olsa da hala Wi-Fi 5 destekli modellere göre yüksek kalıyor. Eski nesil modemlere oranla neredeyse 2 kat daha pahalı olan Wi-Fi 6 destekli modemler, satın almak isteyenlerin cebini yakıyor.

Kayak: https://www.theverge.com/2019/2/21/18232026/wi-fi-6-speed-explained-router-wifi-how-does-work

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler