Truth Social Trump
Dijital Yaşam

Trump’ın Sosyal Medya Platformu için Son Uyarı Yapıldı

Donald Trump, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklama ile kendi sosyal medya platformunu kuracağını aktarmıştı. İlk bilgileri resmi olarak paylaşılan TRUTH Social adındaki platform, daha şimdiden kritik bir problem ile karşı karşıya.

Platformun kullanıma sunulacağı tarihi aylarca öteye taşıyabilecek bu problem, Trump ve ekibinin büyük bir lisans ihlali gerçekleştirdiğini vurguluyor. Bu ihlal için son uyarı yapılmışken TRUTH Social, herhangi bir açıklama yapmamakta.

Donald- Trump'ın- Sosyal- Medya- Yasağında- Önemli- Gelişme


Donald Trump’ın Sosyal Medya Yasağında Önemli Gelişme
Detayları Keşfedin

TRUTH Social’a Değişiklik için Son 30 Gün

3 Kasım 2020’de gerçekleşen ABD Başkanlık seçiminde ve sonrasında meydana gelen olaylar sonrasında Donald Trump, hemen hemen bütün sosyal medya platformlarından engellenmişti. Bunun ardından ise Trump, kendine ait bir platform üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Donald Trump
Trump’ın Kapatılan Twitter Hesabı

Yaklaşık 1 yıl süren sürecin ardından merakla beklenen platform resmi olarak geçtiğimiz günlerde duyuruldu. App Store üzerinde ön siparişe açılan, web sayfası üzerinden bekleme listesi için kayıt alan TRUTH Social önemli bir lisans ihlali durumu ile karşı karşıya.

Yazılım Özgürlüğü Muhafazası tarafından bir süredir ihlal hakkında uyarılar alan platform, bir başka sosyal medya olan Mastodon’un açık kaynaklı kodlarını doğrudan kullanmakla suçlanıyor. Muhafaza ise bu durumun önüne geçmesi için TRUTH Social’a son bir bildiride daha bulundu.

TikTok

TikTok, Trump Yönetimine Dava Açacağını Doğruladı
Detayları Keşfedin

Trump’ın Sosyal Medya Platformu Kapanabilir mi?

Muhafaza birliği tarafından aktarılan son bilgilere göre Trump ve TRUTH ekibinin lisans ihlalinin önüne geçmek için sadece 30 günü bulunuyor. Bu 30 günlük süre içerisinde platformun temel sisteminin Mastodon’dan kopyalanmamış hale gelmesi zorunlu.

Aynı zamanda bu süre içerisinde sistemin değiştirilmemesi durumunda ne olacağı da aktarılıyor. Eğer 30 gün sonunda TRUTH Social herhangi bir adım atmazsa platformun bağlı olduğu Trump Medya ve Teknoloji Grubu’nun yazılım ortamındaki tüm lisansları iptal edilecek.

”Yazılım Özgürlüğü Muhafazası olarak hoşlanmadığımız, aynı fikirde olmadığımız kişilere dahi değiştirilemez bir eşitlikle yaklaşıyoruz. Bugün ise Trump Medya ve Teknoloji Grubu’nun gerçekleştirdiği hak ihlallerini engellemek için son bir uyarı gerçekleştiriyoruz.”

-Bradley Kuhn, Yazılım Özgürlüğü Muhafazası Politika Görevlisi

Tüm bunların sonrasında Trump ve ekibinden henüz bir açıklama gelmedi. TRUTH Social sisteminin temelden değişip değişmeyeceği belirsizken platformun Türkiye’deki App Store’da yer almaması da bir başka dikkat çekici konu durumunda.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
1
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler