Tim Cook
Apple

Tim Cook, Birleşmiş Milletler’de İklim Değişikliğine Dikkat Çekti

Apple’ın CEO’su Tim Cook, Birleşmiş Milletler’de yapılan iklim değişikliği hakkındaki zirvede kısa bir konuşma yaptı. Cook, dünyadaki bütün milletlerin ve şirketlerin liderlerinin bu aciliyet anında harekete geçmeleri gerektiğini söyledi. Zirveye Birleşik Krallık ve Fransa ev sahipliği yapıyordu.

Cook’un konuşmasından bir kesit:

Bugün bize katılan tüm savunucu ve liderlere teşekkür etmek istiyorum. Bu önemli bir toplantı ve biz de Apple olarak buradaki yerimizi hafife almıyoruz. Bunu bir görev nişanı olarak düşünüyoruz. Tarihsel olan bu aciliyet anında her liderin harekete geçme yükümlülüğü bulunuyor.

Tim Cook, önceden hazırladığı konuşmada Apple’ın çevre konusundaki girişimleri, şirketin bütün binalarının ve ofislerinin %100 yenilenebilir enerji ile çalışıyor olması ve 2030’a kadar karbon nötr olma hedefinden bahsetti.

Geçtiğimiz ay, Birleşik Krallık Parlamentosu’nun Çevre Denetim Komitesi, Apple gibi teknoloji şirketlerinin ürünlerini tamir etmeyi zorlaştırarak ve pahalı onarım ücretleri alarak e-atık üretimine katkıda bulunduğuna dair bir açıklama yapmıştı. Komite, elektronik ürünler için şu anki iş modelinin sürekli tüketime, kullan-at kültüre ve kısa süre dayanan cihazlara dayandığını da eklemişti. Teknoloji şirketleri, daha çevre dostu iş modellerini benimsemeye çağırılmıştı.

Apple ise Çevre Denetim Komitesi’nin bu açıklamasına karşı şaşırmış ve hayal kırıklığına uğramış olduklarını belirtmişti. Komitenin raporunda Apple’ın kaynakları daha az harcamak için çalışmasından ve hepimizin paylaştığı dünyayı koruma hedeflerinden bahsedilmediği de eklenmişti.


Kaynak: MacRumors

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler