Nesnelerin İnterneti Blockchain Teknolojisi ile Birleşebilir mi?
Dijital Yaşam

Nesnelerin İnterneti Blockchain Teknolojisi ile Birleşebilir mi?

Son yıllarda çok tartışıldığı duyduğumuz iki teknoloji var: Blockchain teknolojisi ve Nesnelerin İnterneti. Her ikisi de yaşam tarzımızda devrim yaratmayı vaat ediyor ve dünyayı daha rahat, daha güvenli ve daha merkezi hale getiriyor.

Nesnelerin İnterneti hem işletmelere hem de tüketicilere sunuldu. İnternet bağlantılı termostatlar ve ışıklar gibi akıllı ev cihazları hayatımızdaki en belirgin örnekleri olarak öne çıkıyor. İşletmeler, üretim ve lojistik süreçlerinin verimliliğini izlemek için düzenli olarak Nesnelerin İnterneti ile çalışan cihazları kullanıyor.

Günümüzde Blockchain teknolojisi genel olarak sanal para birimlerinde kullanılmakta. Merkez bankası olmadan, Bitcoin, Etherium ve Litecoin gibi kripto para birimlerinin “blok zinciri” ‘nde listelenmiş bir defteri vardır. Tek bir merkeze bağlı olmak yerine her bir müşteri merkez olarak kullanılır.

Nesnelerin İnterneti & Blockchain

Bu iki teknoloji ileride farklı alanlarda çok büyük yeniliklere yol açacak gibi duruyor. Peki ya bir arada çalışmaları mümkün olabilir mi? 4 farklı başlık altında değerlendirerek bu soruya yanıt bulabiliriz.

Ölceklenebilirlik

IoT cihazlarının ağları büyüdükçe, gerekli yüksek kaynak seviyeleri nedeniyle her bir cihazı merkezi bir ağ üzerinde doğrulamak ve yetkilendirmek zor olabilir. Geleneksel olarak bu, talepleri karşılamak için çok sayıda güçlü hizmete ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Blockchain teknolojisi ile, ağdaki tüm cihazların kimlik doğrulaması yapmasına izin verilerek bu sorunlar giderilebilir. Bu, diğer cihazların iş rolünü tüm ağa yayarak büyük ağ geçidi cihazlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak bu rolün bir kısmını gerçekleştirebileceği anlamına gelir.

Hız

Birçok Nesnelerin İnterneti cihazına dağıtılmış merkezi olmayan bir ağ da Blockchain sistemlerinin hızlandırılmasına izin verecektir. Nesnelerin İnterneti kullanılarak bu, ağa önemli ölçüde daha merkezi olmayan işlem gücü eklenerek giderilebilir.

Nesnelerin İnterneti & Blockchain

Maliyetler

Geliştirilmiş hızlarla birlikte, Nesnelerin İnterneti üzerinde merkezi olmayan blok zincir işlemesi maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Gelişmiş büyük bilgisayarlar çok pahalı olabilir, ancak birçok küçük cihaza yayıldığında çok daha ucuz olabilir

Güvenilirlik

Mevcut IoT ağlarında genellikle tüm cihazların iletişim kurduğu merkezi bir ağ geçidi bulunur. Saldırıya uğrayabilecek tek bir hata noktası güvenlik açığı oluşturur ve tüm ağın devre dışı kalmasına neden olabilir. Arıza süresini önlemek veya sınırlamak için yedeklemeyi kullanabilmenize rağmen, bunlar pahalı olabilir. Blockchain kullanmak, yetkilendirmeyi ve kimlik doğrulamayı tüm ağ üzerinde dağıtarak hata noktasını kaldıracaktır.

Bu yeniliklerin bir araya gelmesi ile nesnelerin iletişimleri daha güvenli hale gelebilir. Küçük cihazlar ile maliyetlerin düşmesi ve işlemlerin hızlanması bu işin size kazancını normale oranla daha da artırabilir. Önümüzdeki yıllara damgasını vuracağı düşünülen Blockchain ve IoT bir araya gelerek kesinlikle önemli işler başarabilir.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
2
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
2
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler