Uzay ve Havacılık

NASA, Türkiye’den Bir Lise Öğrencisinin Makalesini Yayınladı

Geçtiğimiz günlerde “Bir Günlüğüne Bilim İnsanı” yarışmasını başlatan NASA, saatler önce yarışmanın kazananlarını açıkladı. Dünyanın birçok farklı yerinden olan kazananlar arasında ise bir Türk lise öğrencisi dikkat çekiyor.

NASA’nın milyonlarca farklı makale arasından seçtiği Derya Karadeniz, Oberon gezegeni hakkındaki yazısı ile iklim değişikliği hakkında insanlığa bir yol göstermeyi hedefliyor. 9. sınıfta okuyan Derya’nın kendinden büyük kişilerin makaleleri arasında da yarışması da farklı bir nokta olarak görülmekte.

NASA, Mars Bulutlarının Görüntülerini Paylaştı
Detayları Keşfedin

İşte NASA Tarafından Seçilen Makalenin Detayları

Uranüs’ün beş büyük uydusundan biri olan Oberon, oldukça soğuk bir yapıya sahip. İsmini gezegeni keşfeden Oberon William Herschel’dan alan gezegen, Voyager 2 uydusu aracılığıyla keşfedilmiş. NASA tarafından seçilen makalenin detayları arasında ise gezegenin soğukluğu dikkat çekmekte.

Oberon Uydusundan Çekilen Fotoğraflardan Biri | NASA

Derya Karadeniz, gezegenin soğukluğunun iklim değişikliğine oldukça şiddetli bir örnek olabileceğini düşünüyor. Gelecekte Dünya’nın da Oberon kadar soğuk veya tam tersine sıcak olmaması adına önlemler alınarak bunun önüne geçilebileceği de Karadeniz’in görüşleri arasında.

Makalenin bilim dünyasında ne gibi değişiklikler meydana getireceği merak edilirken Derya Karadeniz’in gelecekte nasıl başarılara imza atacağını da zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler