Dijital Yaşam

Çalışan İlk Neuralink Prototipi, Cuma Günü Sergilenecek!

Dünyaca ünlü girişimci Elon Musk; beyin gücü telefon ve bilgisayar gibi cihazları kontrol etmeye yarayacak projesi olan Neuralink için ilk kez somut bir gösteri yapacak. Cuma günü saat 18.00’da (ET)* yapılacak etkinlikte ilk kez beyin-makine arayüzünü gösterilmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra bir cihaz tanıtımının da yapılacağı ön görülürken, nasıl bir cihaz olacağı hakkında şimdiye dek sızdırılmış bir bilgi olmadı.
Cuma 18.00 (ET)* = Cumartesi 01.00 (TSİ)

28 Ağustos “ilerleme güncellemesi” Temmuz ayında Elon Musk tarafından duyurulmuştu. Bu defa nelerin gösterileceğine dair daha detaylı bir plan paylaşıldı. Güncellemenin, şirketin teknolojisini beyine bağlamaya yarayan bir cihaz için yapıldığı biliniyor. Bu proje bilim açısından dönüm noktalarından biri olarak düşünüldüğü için SpaceX ve Tesla projelerinden çok daha önemli olarak görülüyor.

Neuralink; beyine “iplik” dedikleri, insan saçından daha ince ve esnek elektrotlar kullanarak bağlanacağını söylüyor. Ancak bu elektrotları yerleştirmek, çok daha hassas ve zorlu bir iş. Bu nedenle şirket, elektrotları bağlamak için özel robotlar kullanacak. Robotlar sayesinde kurulum süreci, göz ameliyatından daha basit bir hale gelecek ve hatta anestezi kullanımına bile ihtiyaç duyulmadan yapılabileceği umuluyor.

Neuralink Elektrot – Cihaz Bağlantısı

Birçok bilim insanı, Neuralink projesinin felçli bireylere ve nörolojik rahatsızlıkları olanlara yardım etme potansiyeli nedeniyle projeyi destekliyor. Şirket geçen yıl açıkladığı dönem planlarında 2020’de klinik denemelerine başlayacağını söylemişti. Henüz bu hedefle alakalı yeni bir güncelleme yapılmadı. Neuralink’in Cuma günkü etkinliğinin nasıl izlenebileceği konusunda bilgilendirme olmadığı gibi YouTube kanalından canlı yayın yapılması en büyük olasılık olarak gözüküyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2020/8/26/21402240/neuralink-august-2020-event-brain-machine-interface-working-demonstration

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler