Apple

Boot Camp ile Mac’inize Windows 10 Yükleyin

Her ne kadar Windows PC’ler için aynı durum söz konusu olmasa bile hemen hemen tüm Mac modellerine Windows 10 işletim sistemi yüklenebiliyor ve hiçbir sorun yaşamadan kullanılabiliyor. Boot Camp Yardımcısı ile gerçekleştirilen işlem, Mac kalitesini ve Windows’u aynı anda kullanmak kişiler için biçilmiş kaftan.

1. Mac’inizin Uyumluluğunu Kontrol Edin ve En Yeni macOS Sürümüne Yükseltin

Windows 10 işletim sistemini Mac’inize yüklemek için aşağıdaki Mac modellerinden birine sahip olmanız gerekiyor:

  • 2015 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan MacBook
  • 2012 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan MacBook Air
  • 2012 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan MacBook Pro
  • 2012 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan Mac mini
  • 2012 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan iMac
  • iMac Pro (tüm modeller)
  • 2013 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan Mac Pro

Eğer bu Mac modellerinden birine sahipseniz yapmanız gereken ikinci adım ise cihazınızı en son sürüme yükseltmek. Windows 10 yüklerken kullanacağınız Boot Camp Yardımcısı, macOS güncellemeleri ile güncelleştirme aldığından cihazınızın en son sürümde olduğuna emin olun.

2. Diskinizde 64 GB veya Daha Fazla Kullanılabilir Saklama Alanı Açın

Windows 10 işletim sistemini Mac’inize yüklemeniz için en az 64 GB’lik bir boş alana ihtiyacınız var. Ancak Apple, en iyi deneyim için 128 GB kullanılabilir saklama alanı öneriyor. Bunun sebebi ise otomatik Windows güncellemeleri için gereken en az saklama alanı boyutunun bu kadar olması. Mac’inizdeki kullanılabilir saklama alanını görmek için Elma menüsü > Bu Mac Hakkında > Depolama yolunu izleyin ve saklama alanı bölümüne bakın.

3. 16 GB veya Daha Yüksek Bir Kapasiteye Sahip USB Bellek Edinin (Alternatif)

Eğer Windows 10 yüklemesinde bir USB bellek kullanacaksınız bu belleğin 16 GB veya daha fazla saklama kapasitesine sahip olması gerekiyor. Windows kopyanız bir USB bellek içerisinde verildiyse bunu yapmanıza gerek yok. DVD ile verildi ise bir disk görüntüsü oluşturabilirsiniz. Nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgiyi buradaki makaleden alın.

4. Windows 10 64 Bit Sürümünü İndirin

Mac’inizde Windows kullanmanız için önemli olan parçalardan bir tanesi de Windows 10 64 bir sürümü. Bunu Mac’inize ISO veya başka bir yükleme ortamında indirebilirsiniz. Mac, hem Windows 10 Home’u hem de Windows 10 Pro’yu destekliyor. Sürümü indirmek için Microsoft web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

5. Boot Camp Yardımcısı ile Windows Bölüntüsü Oluşturun

Windows 10 yüklerken kullanacağınız ana program olan Boot Camp Yardımcısı zaten macOS ile birlikte yüklü olarak geliyor. Windows kurmak için ilk adım olan bölüntü oluşturma için Uygulamalar klasörünüzün içerisindeki İzlenceler klasöründe bulunan Boot Camp Yarımcısını açın. Seçiminizi yaptıktan sonra ekrandaki yönergeleri izleyin.

6. Windows Bölüntüsünü Biçimlendirin

Boot Camp Yardımcısı’ndaki adımları tamamladığınızda Mac’iniz yeniden başlatılır. Ardından karşınıza Windows yükleyicisi çıkar. Eğer yükleyici Windows’un nereye yüklenileceğini sorarsa BOOTCAMP bölüntüsünü seçin ve Biçimlendir’i tıklayın. Çoğu zaman yükleyici, BOOTCAMP bölüntüsünü otomatik olarak seçer ve biçimlendirme işlemini gerçekleştirir.

7. Yüklemeye Başlayın

Biçimlendirme adımının tamamlanmasından sonra Windows 10’u yüklemeye hazırsınız. İşlemi başlatmadan önce gerekli olmayan tüm harici cihazları çıkarın. Ardından Sürdür’ü tıklayın, ekrandaki yönergeleri izleyin ve Windows’u yüklemeye başlayın.

8. Windows’da Boot Camp Yükleyiciyi Kullanın

Windows yüklemesi tamamlandıktan sonra Mac’iniz otomatik olarak yeniden başlatılır. Ardından da “Boot Camp yükleyiciye hoş geldiniz” penceresi açılır. Boot Camp’i ve diğer Windows destek yazılımlarını yüklemek için ekrandaki adımları takip edin. Tüm yüklemeler tamamlandıktan sonra Mac’inizi yeniden başlatın.

Windows ve macOS Arasında Geçiş Yapma

Eğer Windows’tan macOS’e veya macOS’den Windows’a geçiş yapmak istiyorsanız Mac’inizi yeniden başlatın. Başlatma işlemi sırasında Option (Alt) tuşlarını basılı tutun.

Windows’u Silme, Karşınıza Çıkabilecek Sorunlar ve Çok Daha Fazlası

Windows 10’u Mac’inize yüklerken birkaç hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hataların neler olduğunu buradaki web sayfasından öğrenebilirsiniz. Windows 10’u Mac’inizden nasıl kaldırabileceğinizi ve yükleme hakkında çok daha fazlasını da Apple Destek makalesinden keşfedebilirsiniz.

Kaynak: https://support.apple.com/tr-tr/HT201468

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler