Apple Türkiye iPhone 12
Apple

Apple, Sürücüsüz Otomobil Projesinin Yönetimini Değiştirdi

Bloomberg’ün bugün yayınladığı bir rapora göre Apple, sürücüsüz otomobil projesinin başına halihazırda yapay zeka ve yapay öğrenme bölümünün lideri olan John Giannandrea’yı getirdi. Ayrıca bir çok mühendis, “Project Titan” adındaki araba projesinden yapay zeka bölümüne geçiş yaptı.

Raporda belirtilenlere göre Doug Field, bu projeyle her gün yoğun bir şekilde ilgileniyor. Yüzlerce mühendisin dahil olduğu ekibin bir kısmı ise artık Giannandrea’nın liderlik ettiği yapay zeka bölümünde çalışmaya devam ediyor. Field’ın bir üst kademesindeki isim, daha önce Bob Mansfield’dı.

Mansfield, Apple Car’ı geliştiren ekibe katılmak için 2016 yılında emeklilikten geri adım atmıştı. Özel projelerde çalışmaya başlamadan önce de Apple’ın donanım bölümünde görev almıştı. Hatta bu görevdeyken Apple Watch’un geliştirilmesine katkıda bulunmuştu.

Ancak bugün yayınlanan rapora göre şirketten tamamen ayrılarak ekibini Giannandrea’ya teslim etti. Project Titan, bugüne kadar birkaç kez strateji değişikliği ile karşılaşmıştı. Projenin şu anda sürücüsüz bir sistem geliştirme amacına sahip olması, Giannandrea’nın ekibin başına geçmesinin arkasında yatan sebep de olabilir. Bloomberg ise daha fazla detay vererek Apple’ın şu anki planının bir partneri için sürücüsüz araba sistemi geliştirmek olduğunu belirtiyor.

Apple, daha önce projeden bazı çalışanları çıkarmıştı. Ancak projenin geliştirmesi hâlâ devam ediyor. Bahsedilenlere göre şirket, geçmişte kendi arabasını çıkarmaya, bu sistemi başka bir araba üreticisiyle birlikte geliştirmeye ve başka arabalarla da çalışabilecek bir satış sonrası kitine dönüştürmeye öncelik vermişti.


Kaynak: 9to5Mac

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler