apple
Apple

Apple, Mağazalarından Rakiplerinin Ürünlerini Kaldırdı!

Apple, Amerika Birleşik Devletleri sitesinden rakibi olduğu ses sistemi, hoparlör ve kulaklık gibi ürünleri kaldırdı. AirPods ve HomePod ile önemli satış rakamlarına ulaşan şirket, sitesinde bu alandaki rakiplerinin ürünlerine de yer vermekteydi. Geçmiş dönemde de yaşanan bu durumun sebebi henüz bilinmiyor.

Duyurusu yapılmayan işlemin nedeni bilinmese de, ilk olarak akıllara rekabet geliyor. Uzun süredir Apple tarafından duyurulması beklenen kulak üstü (headset) kulaklığın, doğrudan sitedeki ürünlere rakip olması nedeniyle şirketin böyle bir hamle yapıldığı düşünülüyor. Bose, Logitech ve Sonos ses ürünlerini tamamen siteden kaldıran Amerikan devi şirketin, iPhone 12 ile birlikte yeni kulaklığını tanıtacağı sinyalleri herkesi heyecanlandırdı. Teknolojiseverlerin beğendiği ve dünyada en çok satan tam kablosuz kulaklık ünvanını elinde bulunduran AirPods serisinin başarısı, yeni çıkacak kulak üstü kulaklık için beklentileri çok yükseltti diyebiliriz.

Kulaklık ve Hoparlörler

Apple, çevrim içi mağazasının (ABD mağazası) “Kulaklıklar ve Hoparlörler” ürün sayfasında yalnızca Apple ürünlerini bulunduruyor. Ayrıca fiziksel mağazalarda da artık Bose, Logitech ve Sonos ürünleri satılmayacak. Amerikan şirketi, daha önce de bu tarzda bir girişimde bulunmuş ve sessiz sedasız Bose ürünlerini çevrim içi sitesinden kaldırmıştı. Ancak bu aksiyon çok kısa sürmüş ve ürünler geri yüklenmişti. Öte yandan Bose ve Logitech, Bloomberg’e yaptığı açıklamalar ile çevrim içi ve fiziksel mağazalarında Apple ürünlerinin satılmayacağını doğruladı. Artık Logitech, Ultimate Ears markalarının ürünlerini Apple web sitesi içerisinde aradığınızda bir hata mesajı ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Logitech diğer markalara göre biraz daha avantajlı oldu. Markanın klavye, mouse gibi ürünleri Apple mağazalarında satılmaya devam ediyor. Ancak özellikle Bose için bu durum ciddi bir sorun yaratıyor. Çok sayıda mağazası bulunmayan kulaklık markası, ürünlerini fiziksel mağaza açarak satmak yerine Apple’ın mağazalarında satıyordu. Bu şekilde mağazaların gideri olmuyor hem de ürün satmış oluyordu. Ancak yaşanan bu durumun kulaklık şirketini nasıl etkileyeceğini ilerleyen tarihlerde göreceğiz.

Apple, uzun yıllardan beri rakibi olduğu markalara kendi mağazalarında yer vererek müşterilerin kendilerine uygun olan ürünleri tercih etmelerine olanak sağlıyordu. Son yıllarda bu durum değişerek, rakip markaların mağazalarda yer almamasına dönüştü. Neden böyle bir strateji uyguladığı henüz resmi olarak açıklanmazken, rekabetin iyice kızışması ise teknolojiseverlerin endişe duymasına neden oluyor.

Kaynak 1: https://www.apple.com
Kaynak 2: https://www.theverge.com/2020/10/5/21503421/apple-stop-selling-bose-sonos-logitech-headphones-speakers

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler