5g
Dijital Yaşam

5G İletişim Çağı: Ülkelerin Teknoloji Savaşı

Uzun süredir teknolojide önde gelen ülkeler 5G için çalışmalar yürütmekteler. Günümüz iletişim çağında erişilebilirlik kadar hız da çok önemli. Çin devi Huawei alt yapı çalışmalarını tam gaz sürdürüyor. 5. nesil iletişim ağı çalışmaları adeta ülkeler arası bir savaşa dönüşmüş durumda.

Amerika ve Çin arasında görülen ticaret savaşları yanı sıra teknoloji konusunda da büyük bir rekabet olduğu gözlerden kaçmıyor. Daha önce Çin firması Huawei bir çok ülkenin 4G alt yapılarını üstlenmiş ve inşa etmişti. 4G alt yapılarında yüksek yüzdeye sahip şirket, 5G konusunda da çalışmalarını sürdürerek ülkelerle de anlaşmalar yapmaya devam ediyor.

Geleceğin Teknolojisi | 5G

5G Nedir?

1970 yılından bu yana farklı şirketlerin mühendisleri hücresel ağların yapılandırılması için standartlar üzerinde anlaşıyor ve altyapı noktasında işbirliği içerisinde hareket ediyor.  İletişim cihazları da bu altyapı standardına uygun şekilde üretiliyor. Qualcomm firması yaptığı testlerde saniyede 4,5 Gigabit hızlara ulaşıldığını açıkladı ancak bu ulaşılan en yüksek hız. Ortalama hızın saniyede 1,4 gigabit olduğu belirtiliyor ki bu bile var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknoloji.

Yüksek hızlı internet ve düşük gecikme süreleri sayesinde doktorlar ameliyatlarını uzaktan bağlantı ile yapabilecekler. Düşük gecikme süreleri ile aynı zamanda bilgisayarların işletim sistemlerine de ihtiyaç kalmayacak. Örneğin oynadığınız bir oyunu başka bir bilgisayar çalıştıracak ve size görüntüsünü gönderecek. Böylece sisteminizin kaldırmayacağı oyunları bile oynayabileceksiniz.

Kablosuz telekomünikasyon ürün hizmetlerini tasarlayan ve pazarlayan Amerikan şirketi Qualcomm, bu konuda en önde gelen Amerikan firması konumunda. Geçtiğimiz yıllarda Huawei, 4G alt yapısını kullanarak başka ülkelerden Çin hükümetine bilgi sızdırmak ile suçlanıyordu. Amerika Çin’e uyguladığı ambargo sonrasında Google gibi firmalardan Çin’e sağlanan servisi durdurmasını talep etmişti.

Öte yandan garip bir şekilde 5G konusunda Amerika, ülkesindeki teknoloji firmalarının Huawei ile ortak çalışma yürütülmesine onay verdi. Her ne kadar ortak çalışmalar yapılsa da iki ülke de bu teknolojiye ilk geçen ülke olmayı hedefliyor. Hayatımıza girecek bu yepyeni teknoloji yakın zamanda hayatımıza girecek gibi gözüküyor. Teknoloji severler olarak 5G iletişim çağını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kaynak: https://www.cnet.com/news/5g-will-change-the-world-and-china-wants-to-lead-the-way/

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
4
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler